EHL-İ İSLÂM'A ÇAĞRI

İslâm dünyası diye yek pare bir birlikten söz etmenin mümkün olmadığını da bilerek, mevcut ehl-i İslâm’a, tarihin kendisine açmış olduğu fırsatı ve ahvalin yüklemiş olduğu sorumluluğu hatırlatmak istiyorum. Bu hususta ümmetin avantaj ve imkanlarını gündeme getirerek, bunların kullanmasının gerektiğine vurgu yapmak istiyorum.

Son ve mükemmel din İslâm, tüm zamanların ve peygamberler kervanının bütün birikimlerinin sonucudur. İslâm, insanlık için daima elzem olan hükümlerin tümünü ihtiva eder. Yeryüzünde olmakta olan her iyi ve salih amel, insanlığın yararına yapılan her şey, İslâm’ın bizzat kendi anlayışına uygundur. Çünkü eşyanın aslı mubahtır. Fıtrî olan hem insanîdir hem İslâmî’dir. İslâmlık; insaniyet-i kübradır, açık ve sarih nasla çelişmeyen her icat, her yenilik İslâm dairesi içindedir.

Devamını oku...

AKP HÜKÜMETİ - MUHALAFET- ELEŞTİRİ

AKP HÜKÜMETİ - MUHALAFET- ELEŞTİRİ

Dünya sistemi makas değiştirmeye başlamasından sonra Türkiye kendine yeni bir rota çizmek zorunda kaldı. AKP’nin iktidara gelmesiyle başlayan bu yeni yol haritası çokça tartışmalara vesile oldu, makul bir değerlendirmede bulunabilmek maksadıyla bazı konulara temas ettik umarız hayırlara vesile olur.

İslâmcılar AKP’nin Arka Bahçesi Mi?

Devamını oku...

Kalıcılık ve Güncellik

İnsanoğlu olarak, hem bugünümüzü doyasıya yaşamak, günlük olaylara fiilen katılmak ve onu etkilemek isteriz, hem geleceğe kalıcı bir iz, yol yöntem bırakmak, hem de geçmişimizin parlak dönemlerini bugüne taşımak isteriz.

Bu üç hâli de birlikte, yan yana hatta iç içe yaşamak istiyoruz. Bir tarafımız, maziden edindiklerimizle bugünü yarına bağlamak isteyen istikrarı ve kalıcılığı tahkim etme arzusunu taşıyor; bir başka tarafımız, bugün olmakta olana etki etmek, damgamızı vurmak, adımızı tüm dünyaya duyurmak istiyor. Diğer bir tarafımız da kalıcılığın, bugün ve yarını fazla ciddiye almadan parlak mazimizi insanımıza aktarmak suretiyle sağlanacağına inanıyor.

Devamını oku...

BAYRAM MESAJI

Miladi 2014/hicri 1435 yılının bayramını idrak ediyoruz. Sıcak ve yorucu bir Ramazandan sonra bayrama ulaşmak, bayram sevincini paylaşmak, ailelerin birbirleriyle buluşmasının hazzını tatmak Müslümanların hakiki bayramıdır. Hayat devam ediyor, bayram da hayatın bir anı, onun da gereğini yapmamız elzemdir. Fakat içimiz buruk, etrafımız ateş çemberi, Suriye, Irak, Mısır, Afganistan.. en son ve daimi kanayan yaramız Filistin’de olmakta olan olaylar, sevincimizi kursağımızda bırakıyor.

Devamını oku...

Tarafgirlik

Tarafgirlik: Taraf + gir + lik’ten oluşur.

Taraf; yan, yön, doğrultu, cihet, canib, bölge, yer, memleket, kısım, bölüm, kat, huzur, ind, nezd, karşı olmak, soyundan gelmek… manalarına gelir. Mesela tarafeyn iki taraf. Tarafımdan; bana göre. Taraf taraf; her tarafta her yerde.

-gir; Farsça giriften kökünden gelir. Tutan, yakalayan, alan, fetheden, ele geçiren, döğüş, kavga, savaş anlamına genelde failiyet eki olarak kullanılır.

Devamını oku...

EY İSLAM ÂLEMİ FİLİSTİN/GAZZE ÇÖKÜYOR

Bütün dünyanın gözü önünde, korsan Siyonist işgalci İsrail devleti Gazze’ye kara harekâtı başlattı. Günlerdir bağıra bağıra harekâta başlayacağını haykırıyordu ve dediğini yaptı.

Yok efendim, dünya ateşkes bekliyordu, ama olmadı, Hamas biraz daha temkinli davransaydı bu denli katliam olmayacaktı. Hamas, İhvanın devamı olduğu için bu saldırı gerçekleşti. Hamas – el Fetih ittifakı olmasaydı bu saldırı olmayacaktı.

Ey ümmet! Eğer var isen, ortaya çık ve kendini göster. İsrail ne insan haklarına saygı gösteriyor, ne uluslararası camia denilen kurum ve kuruluşları kale alıyor, ne sivil- asker ayırımını yapma ihtiyacını duyuyor,  ne diplomasiye inanıyor, onun anladığı tek dil güçtür.

Sen ey ümmet eğer var isen güç elde et ve gücünü göster.

İmanın varsa harekete geç.

Ahiret inancın varsa sahaya in.

Gömleğini sat, arabanı sat, evini sat, bankadaki birikmiş paralarına kıy, silah yap, nükleer kur ve kendini savun.

Devamını oku...

Bismillah

Medeniyet Vakfı bismillah diyerek faaliyetine başladı. Şöyle bir hayal kurun;

 

Bir deniz kenarındasınız, gecenin en kasvetli karanlığı çökmüş, kainat sanki boğulmak üzere, önce göğün derinliklerine doğru bir aydınlık doğuyor seviniyorsunuz, ardından zifiri karanlık bastırıyor ve siz bedbinliğe düşüyorsunuz. Bir sarsılma ve hüzün sizi bürüyor, derken ufuk çizgisinde ip gibi bir beyazlık yavaş yavaş belirliyor ve gittikçe çoğalıyor, işte o zaman fecr-i sadıkın doğduğunu anlıyorsunuz.

Devamını oku...

Yere İnen Hakikat

YERE İNEN HAKİKAT

Hakikat, gerçeklikle, realite ile sınırlandırılamaz. O, daha ötede, daha yukarıda, daha derinde olan, yücelerden bize akan, bizi kuşatan, bizi biz kılan neler ise onların bütünüdür. Vahiyle terbiye edilmemiş aklın sınırlarını zorlayan, insanı imtihan alanına çeken ve orada sorgulayan sonunda karşılığını verebilen gerçeğin ta kendisidir.

Hakikat yücelerden aşağıya doğru sağanak halinde iner, bütün yeryüzüne konuk olur. Onu kim iyi misafir ederse ona kendini açar, o misafirperverin gönlünü temizler, temizlenen gönle kendinden hikmetler ilka eder. Tekrar kendi makamına çekilir, yukarıdan bizi seyreder, zaman zaman kendini bize gösterir, irtibatı devam ettirmek isteyenlere daima yardımcı olur, bizi takviye eder.

Devamını oku...

Dershaneler-2

Bir önceki yazımda değindiğim dershaneler hakkındaki düşüncelerime devam edeceğim, ancak son operasyonlara da kısaca değinmek istiyorum.

Her türlü kirliliğe ve gayr-i meşru kazanca karşı olduğumu beyan etmek isterim. Rüşvetin, haksız kazancın, kayırmacılığın her türlüsü yanlıştır ve mücadele etmeyi gerektirir. Hiçbir gerekçe kirli işleri ve ilişkileri örtmeye engel olmamalıdır. Hatta kanuni olan bazı şüpheli işler bile hoş karşılanmamalıdır.

Temiz toplum, şeffaf idare, denetlenebilir bir yapı insanımızın özlediği ve bir türlü rayına oturamayan beklentilerdir.

Devamını oku...

Soma

İnna lillahi ve inna ileyhi raciûn 

Soma’da bir facia yaşandı, 301 insanımız hayatını kaybetti, 486 kişi yaralandı, yaralılar arasında muhtemelen sakat kalanlar olacak, belki birkaç kişi daha hayatını kaybedecek. İlk önce hayatını kaybeden 301 kişiye Allah’tan rahmet diliyorum, taksiratları varsa Rabbim af eylesin. İkinci olarak geride kalan kederli ailelerine ve dostlarına sabırlar diliyorum, Allah kendilerine metanet versin, bir daha böyle musibete duçar eylemesin. Üçüncü olarak bu faciadan gerçekten üzüntü duyan, insanlık adına uykuları kaçan tüm ülke insanına da sabırlar ve sükunetler diliyorum.

Devamını oku...

Dershaneler-1

Dershane ve etüt merkezleri hakkında hükümetin aldığı “ortamı hazırlayarak tedrici bir şekilde kapatma kararı” etrafında fırtınalar estirmenin, kıyamet koparmanın esas nedenine inmeden sadece dershane ile sınırlı kalarak değerlendirmek sanırım eksik kalır.

Her devlet ve her hükümet istediği insan tipini yetiştirmek için milli eğitim veya eğitim programını günün şartlarına göre uyarlamak hakkına sahiptir. Devlet olmak, hiçbir şeye karışmamak anlamına özelleştirme anlaşılıyorsa bu külliyen sakattır.

Devamını oku...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız