MUSTAFA SABRİ EFENDİ'DEN MEHMET AKİF'E…

mustafa sabri mehmet akif

Üstad Ali Ulvi Kurucu'nun hazine değerindeki Hatıralar1 edebiyat tarihimiz açısından olduğu kadar yakın dönem Türkiye tarihi, siyaseti ve sosyolojisi açısından da çok büyük önem arz etmektedir. Ertuğrul Düzdağ'ın Üstad'la on yıl boyunca kâh Medine'de kâh İstanbul'da yüz yüze görüşmek ve yetmiş beş saati bulan konuşmalarını kasetlere kaydetmek suretiyle meydana getirdiği beş ciltlik eser, roman tadında upuzun bir söyleşi.

Devamını oku...

SEVGİ İKLİMİ

sevgi iklimi bekir saglam

Bekir Sağlam'ın Peygamber iklimini anlattığı Sevgi İklimi adlı kitap Buruc Yayınları tarafından Haziran ayında yayımlandı ve raflardaki yerini aldı. Resulullah'ın insanlarla ilişkisini sevgi ve merhamet kavramları üzerinden ele alan bu eser bizi yeniden siyerin dili ve siyer külliyatı üzerine düşünmeye sevk etti.

Devamını oku...

BİR ŞEHİR KURMAK

bir sehir kurmak

"Güzellik, hakikatin yapılara yansımasıyla olur.” der Aquinalı Thomas. Onun bu tespiti çağları aşıp gelen ve hiçbir zaman değerini yitirmeyecek olan evrensel bir ifadeye hayat verir; güzelliğin hakikatle olan ilişkisine. Bu ilişki aslında hayatı anlamlı hale getirir. Her şey gerçek olduğu ölçüde güzel ve değerlidir. Ve yine her şey ait olduğu anlam dünyası içerisinde ve yerinde kıymetlidir.

Devamını oku...

ÖLÜLER EVİNE YOLCULUK

ölüler evine yolculuk   ahmet güney

İlk eserler, yazarın akacağı uzun soluklu mecrayı göstermesi açısından büyük önem taşır. Bu tespit her zaman için doğru olmayabilir ama genel manada bir doğruya işaret eder. Yazarın hayata bakışını, düşünce evrenini, dile hâkimiyetini, felsefesini, derinlik ve boyutunu, ayak izlerini o eser üzerinden okuyabilmek üç aşağı beş yukarı mümkündür.

Devamını oku...

OKUMAK ÜZERİNE NOTLAR

okumak uzerine notlar

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir alak’tan yarattı. Oku! Kalemle öğreten, insana bilmediğini bildiren Rabbin, en büyük kerem sahibidir.” (Alak: 1–5)

Dinimiz İslam öğrenmeye, öğretmeye, incelemeye ve araştırmaya büyük önem vermiştir. Bilindiği gibi dinimizde ilk emir Oku şeklinde gelmiştir. Böylece daha başlangıçta Hz. Peygamber’e gelen ilk vahiy ile okumak emredilmiş ve insanın bilmediğini öğrenirken istifade ettiği kalemden ve öğretmekten bahsedilmiştir.

Devamını oku...

KUR'AN'I NASIL ANLAYALIM? - MEVDUDİ

kurani nasil anlayalim

Hayatını İslami değer ve ölçülerle yaşamak isteyenlerin ilk başvuru kaynağı hiç şüphesiz Kur’an-ı Kerim’dir. Günlük hayatta yaşadığı sıkıntılara mensup olduğu inanç ve değer dünyası içerisinde cevap arayan Müslüman’ın, kitabını nasıl anlaması gerektiği en önemli meselesidir. Meselelerin birbirine bağlandığı en baş mesele budur.

Devamını oku...

15 TEMMUZ, MİNYELİ ABDULLAH

15 temmuz minyeli abdullah
Sene-i devriyesinde 15 Temmuz konulu kitapların sayısındaki olağanüstü artış aynı zamanda 1960 sonrası kültürel hafıza üzerinden de bir “talanı” yahut işgüzarlığı beraberinde getiriyor. Ne zaman bunun farkına varılır, bilemiyorum ama bu mevzuda şimdiden bir katar kitap oluşmuş vaziyette. Doğrudan 15 Temmuz hadisesini veya bu sürece giden olayları konu almayan yazıların bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitaplar bunun çok basit bir örneği.

Devamını oku...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız