ÖĞRETMENLER/MEZUNLAR BULUŞMASI

mezunlar konya 2019

22-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Konya Mevlana Öğretmen Evi'nde Vakfımızın "Öğretmenler ve Mezunlar Buluşması" gerçekleşti. Toplantıya Türkiye'nin farklı illerinden kardeşlerimiz katılım sağladı. Edem Akkoç'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İsa Arı Hocamız açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Devamını oku...

EĞİTİMDE EKSEN

egitimde eksen

Eğitim; insanı akl-ı selim ve fıtrat-ı selime ters düşmeyen, temiz ve doğru bir gelişimin sürdürülmesi için ortaya koyulan çabadır, diyebiliriz. Vahiy perspektifli eğitim ile insan fıtratı birbirine paralellik gösterir. Eğitim, insandaki fıtrat-ı selimi ortaya çıkarmalıdır. İnsanı yaratılış şerefine uygun söylem ve eylemlerde bulunmaya yönlendirerek kötülüklerden ve çirkinliklerden korumak eğitimin temel hedefidir. İslâm, insanı şerefli olarak kabul eder ve bu izzetin korunması için prensipler koyar. Sınırsız özgürlük yoktur. Onurluca bir yaşam için herkesin riayet etmesi gereken prensipler vardır.

Devamını oku...

İNSAN HAYATINA ÖNSÖZ YAZMAK

"Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır." (Tirmizî, Zühd 14; İbn-i Mâce, Zühd 3) Öğretmen ya da hoca dediğimiz kişi; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bir bilgiyi öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir. Bu mesleğe de öğretmenlik denir.

Devamını oku...

EĞİTİMİN ANA TEMASI "SALİH İNSAN"

egitimin ana temasi

İslâm toplumunun kendi yaşantısına, inancına, yüce değerlerine ve izzetini elde etmek için verdiği kavgasına uygun bir eğitim sistemine olan ihtiyacı bugün daha da artmıştır. Özellikle şu anda şiddetin, cinnetin ve şehvetin kurbanı olmuş genç nesillerimizin içinde bulunduğu buhranı, sıkıntıyı görünce değerlerimize uygun eğitim sisteminin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

Devamını oku...

EĞİTİM SİSTEMİNİN ELEŞTİRİSİ ÜZERİNE

 

16 milyonu aşkın öğrenciyle birlikte 600 bin öğretmenin ders başı yaptığı yeni bir eğitim öğretim yılına girdik. Her eğitim yılı başında olduğu gibi bu yıl da eğitim sisteminin içinde bulunduğu devasa ve kangrenleşmiş sorunlar yine biz eğitimciler ile anne babaların elini kolunu bağlamakta. 

Devamını oku...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız