İBRAHİM MALAY CİNAYETİ AYDINLATILSIN!

ibrahim malay basin aciklamasi

Bir yıl önce yüzü maskeli bir tetikçi tarafından babasının iş yerinde şehit edilen vakfımızın öğrencilerinden İbrahim Malay'ın katillerinin halen açığa çıkarılamamış olması sebebiyle Mazlumder İstanbul Şubesi'nde İbrahim Malay'ın ailesinin katılımı ile basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında İbrahim Malay’ın babası Nimetullah Malay, Mazlumder Genel Başkanı Ramazan Beyhan ve davayı takip eden avukat Kaya Kartal yer aldı.

 

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Nimetullah Malay şunları ifade etti: “29 Mart 2017 tarihinde, Ragaib Kandili akabinde yatsı namazından sonra iki çocuğum market dükkanında kurşunlandı. Yüzü maskeli ve iki kişi olduğu tespit edilen şahıslar, 16 yaşındaki oğlum İbrahim Malay’ı direk kalbinden vurmuşlar, 13 yaşındaki diğer oğlum Furkan Malay’ı ağır bir şekilde yaralamışlardır. Seçimlere yaklaşık iki hafta kala bu olayın olması endişe verici bir durum. Geçen bir yıllık süreçte maalesef katiller bulunmuş değildir. Bizim en büyük arzumuz ve isteğimiz Sayın Cumhurbaşkanımız’ın bu konuya el atması ve akabinde katillerin bulunmasıdır. İki tane imam-hatipli çocuğa alçakça saldırıyı hangi vicdanla, hangi hesapla yapıldığını anlamış değilim. Bugüne kadar faillerle alakalı yetkili mercilerden bize yeterli bilgi verilmiyor ve maalesef son 3-4 aydan beri emniyet teşkilatından konu ile alakalı çok sağlıklı bilgi alamıyoruz.”

Basın metni ailenin avukatı Kaya Kartal tarafından okundu. Basın metni şu şekildedir:

İBRAHİM MALAY CİNAYETİ AYDINLATILSIN

Bağcılar Demirkapı Mahallesindeki bakkal dükkanlarında kardeşi ile beraber otururken yüzü maskeli bir tetikçi tarafından silahlı saldırıya uğrayan 16 yaşındaki İBRAHİM MALAY’ın katilleri, aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen halen yakalanamamıştır.

İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve henüz 16 yaşında bir çocuk olan İbrahim Malay, 29 Mart 2017 tarihinde, 13 yaşındaki kardeşi Furkan ile birlikte babasının dükkanında bulunuyordu. Babası para bozdurmak için dışarı çıktıktan hemen sonra dükkana giren yüzü maskeli bir tetikçi tarafından kardeşiyle beraber silahlı saldırıya uğradılar. Katilin elindeki silah, mermi kovanlarının yere düşmesini engellemek için poşete sarılıydı. Yani saldırgan sıradan biri değildi, iz bırakmamak için gönderilmiş bir profesyoneldi. Söz konusu saldırıda İbrahim Malay olaydan kısa süre sonra vefat etmiş, kardeşi Furkan Malay ise ağır bir şekilde yaralanmıştır.

Aradan bir yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen olayla alakalı kişi ya da kişiler ortaya çıkarılamamış olup, tetikçi ve azmettiriciler halen ellerini kollarını sallayarak dolaşmaktadırlar. İslami bir düşünce ve yaşam biçimini benimsemiş olan aile daha önce çeşitli tehditlere maruz kalmıştır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda olayın siyasi bir içerik barındırdığı kuvvetle muhtemeldir. Ancak bildiğimiz kadarıyla emniyet makamları bu konuya da henüz bir netlik kazandırabilmiş değillerdir.

Yaşam hakkı söz konusu olduğunda Devletlerin negatif ve pozitif yükümlülükleri gündeme gelmektedir. Negatif yükümlülük anlamında devletlerin bu hakkı ihlal etmeme yükümlülüğü söz konusuyken, pozitif yükümlülük anlamında devletlerin bu hakkın üçüncü kişiler tarafından ihlal edilmesini önleme ve ihlal halinde etkin soruşturma ve cezalandırma yükümlülüğü gündeme gelmektedir.

İstanbul gibi güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olduğu bir şehirde gerçekleşen bu derece elim bir vakanın önlenememesi bir tarafa, etkin bir soruşturma yapılarak tetikçilerinin ve amettiricilerinin halen ortaya çıkarılamamış olması, devletin pozitif yükümlülüğü bağlamında açık bir yaşam hakkı ihlalidir.

Saldırı sonucu vefat eden İbrahim Malay’ın ailesinin de katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu basın toplantısında, MAZLUMDER olarak; “Yaşam Hakkına Riayet” gereği söz konusu cinayetin aydınlatılmasını ve tetikçi ile azmettiricilerin ortaya çıkartılması için gerekli bütün adımların ivedilikle atılmasını talep ettiğimizi vurgularız.

ibrahim malay 1

ibrahim malay 2

ibrahim malay 3

ibrahim malay 4

ibrahim malay 5

tefsir dersleri

Yazanlarımız