ORTAÖĞRETİM SAKARYA GEZİSİ

medeniyet vakfi sakarya

Medeniyet Vakfı İstanbul Şubesi olarak ortaöğretim öğrencilerimize yönelik Sakarya gezimiz gerçekleşti. Kültür gezilerimiz çerçevesinde ortaöğretim öğrencilerimizle Kasım ayında Bursa’daydık, ocak ayında ise Edirne’de. Kültür gezilerimizin üçüncü durağı, sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel mirası ile dikkatleri üzerine çeken Sakarya oldu.

1 Nisan pazar sabahında İstanbul’dan hareketle başlayan gezimizin ilk uğrak yerimiz Sapanca Rahime Sultan Camii oldu. Ecdadımızın bizlere miras bırakmış olduğu güzide bir eseri inceleyip burada kahvaltımızı gerçekleştirdik.

İkinci durağımız 17 Ağustos 1999 yılındaki büyük deprem sonrası deprem gerçeğini sürekli ve sıcak tutabilmek amacı ile kurulmuş olan Deprem Müzesi oldu. Göçük şeklinde tasarlanan müze binasında yer alan deprem sonrası fotoğraflar ile yaşanan acıya şahit olduk. Yapay deprem yaşatan deprem simülasyonu ile öğrencilerimizle deprem tatbikatı gerekleştirdik.

Şehir merkezinde Kent Park’ta bulunan su çarkını ve diğer görselleri inceleyip Orhan caminde öğle namazını kılarak gezimizin ilk kısmını tamamladık.

Gezimiz, Sakarya Merkeze 7-8 km uzaklıktaki Poyrazlar Gölü ve Mesire alanında organize edilen piknik ile devam etti. Sakarya’da bulunan Medeniyet Vakfı gönüllüsü arkadaşlarımızın hazırlamış olduğu mangal keyfini yaşadıktan sonra serbest saatte gençlerimiz bisiklet, dağ yürüyüşü ve maç yaparak güzel vakit geçirdiler. Eğlenceli saatler geçiren öğrencilerimiz gezilen mekanlarda bol bol fotoğraflar çekildiler.

İkindi namazına müteakip yapılan tanışma ve sohbet sonrası İstanbul için yola koyulduk.

Yoğun sınavların ardından gençlerimize kısa zamanlı da olsa dinlenme ve eğlenme imkanı sunan gezimiz, İstanbul’un farklı semtlerinden ve okullarından bir araya gelen gençlerimizin tanışmalarına, kardeşlik ve birlikte hareket etme duygularına katkı sundu.

Gezi dolayısıyla emeği geçen herkese, bilhassa Sakarya’da bulunan ve bizi misafiperverlikle karşılayan ağabeylerimize, kardeşlerimize çok teşekkür ederiz.

rahime sultan

 rahime sultan 2

sakarya gezi 1

sakarya gezi 2

sakarya gezi 4

sakarya gezi 5

sakarya gezi 6

sakarya gezi 7

tefsir dersleri

Yazanlarımız