BİLGİ YARIŞMASI

“Kur’ân’da Adı Geçen Peygamberler” ismini taşıyan Bilgi Yarışması 26 Nisan 2009 tarihinde Kadırga Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Yarışmacı olarak ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı program, halkımızın da yoğun ilgisiyle daha bir renkli ve heyecanlı hâle geldi.


Yarışmanın zor ve çekişmeli geçeceği daha başından belliydi. Dernek merkezine bağlı çeşitli ilçe ve semtlerdeki kültür merkezlerimiz aylar öncesinden oluşturdukları öğrenci gruplarını yarışma tarihine yakın bir zamanda “Seviye Tespit Sınavı”na tabi tuttular. Başarılı olan öğrenciler arasından da üç kişiden oluşan bir ekip oluşturdular. Son hazırlıklarını da yapıp yarışmaya öylece katıldılar. Eğer mübalağa yaptığımız söylenmeyecekse bu hassasiyet ve ciddiyetin bizlere sarraf titizliğini, altının vitrinlerdeki yerini alıncaya kadar geçirdiği evreleri hatırlattığını belirtmek isteriz.
Yoğun bir okuma ve çalışma maratonunda sonra bir de sınav üstüne sınavdan geçip yarışmaya katılmayı ancak hak eden öğrencilerimiz bizlere gerçekten çok heyecanlı ve çok eğlenceli saatler yaşattılar. Bunu anlamak için başınızı döndürüp yanınızda yörenizde oturan birisinin yüzüne şöyle bir bakmanız yeterliydi. Eş, dost, akraba, anne, baba ve arkadaşların gözlerindeki parıltı, yüzlerindeki sevinç yahut hüzün, kâh sakin kâh hareketli hâlleri yarışma atmosferini en güzel ifade eden karelerdi.
Bir hayli zor ve ayrıntılı, 20 asıl, 10 yedek, toplam 30 sorunun sorulduğu fakat buna rağmen birinci ve ikincilerin ancak kura yoluyla belirlenebildiği yarışma gerçekten izlenmeye değerdi. Birbirinden çalışkan ve birbirinden yetenekli bu arkadaşlarımızın varlığı, aramızda bulunuyor olmaları göğsümüzü kabarttı. Tebrik ve takdirlerimiz onlar içindir. Allah’a şükürler olsun, insan onları görünce yarınlara daha bir emin ve daha bir umutla bakabiliyor.
Başta yarışmacı kardeşlerimize ve onları bu denli güzel hazırlayan görevli arkadaşlarımıza olmak üzere, jüri heyetinden program sunucularına varıncaya kadar emeği geçen bütün dostlara, candan teşekkürü bir borç biliyoruz.

 

 

 

tefsir dersleri

medeniyet bulten logo

Yazanlarımız