• NEDEN AİLE YILI?

      Medeniyet Vakfı 2019 senesini “Aile Yılı” ilan etti.  Köklü ve kalıcı değişiklikler, insanın değişmesiyle olur. Bunu kavrayan herkes, her devlet, her medeniyet insana yatırım yapmıştır, yapmaktadır. İnsanın tek tek değişmesi, değiştirilmesi hem...

DUYURULAR

15 TEMMUZU ANLAMAK-1

Bismillahirrahmanirrahim

Ülkemiz 15 Temmuz’da başarısız bir darbe girişimine sahne oldu. Bazıları bu olayı anlamamakta ısrar etse de, kimileri bu olaya “tiyatro” adını verse de işin hakikati hiç öyle değildir. Bunları söyleyenler, Batı’nın, Amerika'nın hatta Haçlılığın ve Siyonizm’in Türkiye ve bütün İslam ümmeti üzerindeki oyunlarının ne boyutlarda olduğunu idrak edemeyenlerdir. Bu darbe teşebbüsünde sahnede görünen ve piyon olarak kullanılan Fethullahçı Terör Örgütü (Fetö)’dür. Bu kuklanın kuklacısı ise kesinlikle kurumsal olarak Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu işi özellikle tahrik eden ise Türkiye'de bir şekilde İslam’ın ve Müslümanların nefes almasını kendi menfaatlerine ve gelecekteki emellerine aykırı gören Haçlılık ve Siyonizm’dir. Bu darbenin arkasında olan güçler bunlardır. Bizim için bunun böyle olduğunu tartışılmazlığı da tarihi tecrübelerimiz, çağımızın tecrübeleri açısından iyi okunması halinde sayısız delilleri ile ortadadır.

Bu darbe ile İslam ümmetinin adeta son nefes alma noktası olan Türkiye'nin Iraklılaştırılması, Suriyelileştirilmesi, Mısırlılaştırılması istenmiştir. Böylelikle koca İslam coğrafyasında kaosa sürüklenmemiş, ızdıraba, ölümlere, haksızlıklara, zulme en yoğun şekliyle maruz bırakılmamış son bir yer olan Türkiye'nin de o kervana katılması istenmiştir. İşte bunun için biz de karşı durmayı kendimiz açımızdan, İslam menfaatleri açısından Müslüman olarak bir sorumluluk bildik. Böyle bir girişimin olduğunu fark ettiğimiz andan itibaren kardeşlerimizle, ilgili sorumlu abilerimizle gerekli istişareyi yaptıktan sonra fert olarak cemaat olarak vakıf olarak bu darbenin karşısında durmanın bir sorumluluk olduğu kanaatine vardık ve bunu yaptık.

Darbe eğer gerçekleşseydi, İslam ümmetinin birçoğunun içinde bulunduğu kaosa, zulümlere, haksızlıklara ve İslam'ın geleceğinin tamamıyla karartılmak istenmesi diye ifade edebileceğimiz açmazlara Türkiye’nin de sürükleneceği muhakkak idi. Böyle bir geleceği en ufak bir iman zerresi taşıyan hiç bir mümin elbette ki kabullenemez. Dolayısıyla bunu yapmak isteyen bir girişime de bizim payımıza düşen kadarıyla karşı durmamız ayrı bir sorumluluktur.

İslam adına önde olan tanıdığımız ve tanımadığınız, irtibatımız olan ve olmayan bütün Müslümanların Türkiye'de yapılan bu darbe girişimine karşı oldukları, başarısızlığını sevindikleri, başarısızlığı dolayısıyla şükür namazı kılanların çok yoğun olduğunu biliyoruz. Kabe'de yatsı namazında Türkiye'de darbenin başarısızlığı dolayısıyla dua edildiğini biliyoruz. İslam Alimleri Birliği'nden Yusuf Karadavi’nin beyanatından tutunuz Fas'taki Müslümanların en ciddi yapılanması olan Adalet ve İhsan Cemaati’ne ve oradan Mısırdaki Müslüman Kardeşler Cemaati sorumlularının beyanatlarına varıncaya kadar hiçbir kimse bu yaşananlara tiyatro dememiştir. Aksine darbe girişiminin başarısızlığa uğramasının Türkiye’de İslam'ın mevcut durumu ve geleceği açısından çok ümit verici ve hayırlı olduğunu söylemiş ve ifade etmişlerdir.

Gerçekten Allah-u Teala, Türkiye'deki Müslümanları ve ümmeti çok büyük bir tehlikeden korumuştur. Bu darbe girişimi, şu ana kadar Batı’nın İslam aleyhine sergilediği en ciddi, en organize ve en ufak bir boşluk dahi bırakmadan sahnelediği bir oyundur. Evet, buna “tiyatro” diyenler açısından haklı olabilecekleri nokta budur. Fakat bu tiyatro Türkiye tarafından değil ABD tarafından yazıldı. Bu işin görünür maşaları ise Fetö ve Amerika'nın bu tezgahına gelen Türkiye'deki silahlı kuvvetlere mensup, kurumlarını istismar eden her şeyi ile ihanet içerisinde olan kimselerdir.

tefsir dersleri

Yazanlarımızmedeniyet bulten logo

muvafakat besir

ömer hoca ile röportajlar