• AÇILIM - ATILIM

      Sıkışan ve daralan her kişi, her müessese, her devlet, her anlayış ve düşünüş, her medeniyet; atılım ve açılım yapmak ister. Bu sanıldığı kadar kolay ve hemeninde olabilecek bir durum değildir. Bu işin sancısını çekenler, -ister kişi olsun ister...

DUYURULAR

İZMİR DEPREMİ

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde 30 Ekim Cuma günü saat 14.51'de AFAD'a göre, 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin şiddetini Kandilli rasathanesi 6,9, ABD vb. ülkeler 7 büyüklüğünde olduğunu açıkladılar.

İlk önce depremde hayatlarını kaybeden ehl-i İslam'a Allah'tan rahmetler diliyorum. Hastalara acil şifalar temenni ediyorum. Evleri yıkılan, depreme maruz kalan, yakınlarını kaybedenlere sabırlar ve Allah'tan hayırlar diliyorum. Yüce Allah bütün insanları/insanlığı bu tür afetlerden korusun, bir daha benzer ve daha kötü afetlerle bizleri imtihan etmesin.

Depremin üzerinden günler geçti, herkes üzerine düşeni yapmaya gayret ediyor. Kimi fiili olarak kurtarma çalışmalarına katılıyor, kimi maddi destekte bulunuyor, Türkiye'nin geneli dua ediyor. İnsanlar - istisnalar hariç - tek yürek.

Bu vesile ile bazı meselelere değinmek istiyorum.

 

Ülkenin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı problemler, durumlar bütün insanları ilgilendirdiği gibi Müslümanları da İslâmî çalışma yapan insanları da etkiliyor. Buna karşı bigâne kalmak doğru değildir ve kalınamaz.

Bu depremde de sahada olan ile olmayanı, ülke insanı görüyor. Sahada olma durumuna ve etkisine göre kurum - kuruluşlara bir değer biçiyor, bir yere konuşlandırıyor, ona göre tavır takınıyor. Sadece konuşmak ve iddialı şeyler söylemek tek başına yetmiyor.

Ortaya çıkan probleme göre, bazı meslekler daha bir ehemmiyet kazanır. Mesela korona virüs/pandemi dolayısıyla doktorluk önemli hale geldi. Bu deprem dolayısıyla arama- kurtarma önem kazandı. Demek her bir mesleğin belli konularda önceliği var.

Müslümanlar olarak, cemaatler/vakıf ve dernekler olarak insanlığın başına gelebilecek problemleri de hesaba katarak bir hazırlık içinde olmalıyız. Sıkıntı anında dokunduğunuz insanlar ömür boyu sizi unutmayacaklar. İnsanlığı hizmet de belli olaylar/konular hususunda/anında insanlara yardımcı olmak, onlara el uzatmak, onlarla dertleşmek, dertlerine çare olmaya çalışmakla imkanlı hale gelir.

Bu vesile ile herkesi insanlık adına ne yapabilirim diye düşünmeye ve bu hususta çalışmaya, plan program yapmaya davet ediyorum. Herkes kendi imkan ve kabiliyeti doğrultusunda iş/ler yapmaya koyulsa, kendine insanlık için faydalı gördüğü işe odaklansa, başkasının işine burnunu sokmasa, genel konuşmayı bırakıp bir alana imkanlarını teksif etse daha sıhhatli bir yol alınabileceğine inanıyorum.

Ayrıca arkadaşları deprem dolayısıyla yardıma çağırıyorum.

Güvenlik ve can tehlikesi önem arzedince diğer meseleler tali duruma düşüyor. Tali meseleleri asıl meseleler önüne geçirmek daima zarar getirmiştir. Bu husus, davet ve tebliğde de önemlidir.

Tekrar deprem dolayısıyla vefat edenlere rahmet, yaralılara şifa ve geride kalan depremzedelere sabır, metanet ve iyilikler diliyorum. Ülkenin başı sağ olsun.

3 Kasım 2020

tefsir dersi 2020

whatsapp takip edin

Yazanlarımız