• BİRLİKTE İŞ YAPMA AHLÂKI

      İnsanın yaratılışı, yapısı, fıtratı, tek başına, hiçbir şeye muhtaç olmadan yaşaması mümkün ve elverişli değildir. Sosyal bir varlık olan insan, hayatını devam ettirme ve çevre edinme için zemin hazırlar. Yemesi, içmesi, giyinmesi, barınması,...

DUYURULAR

RAMAZAN-I ŞERİFİ NASIL İHYA EDELİM

ramazanı nasil ihya edelim 2020

Virüs salgını nedeniyle sıkıntı çektiğimiz ve evlerimize çekildiğimiz bugünlerde Ramazan adeta imdadımıza yetişti ve gönüllerimizi ferahlattı. Bu Ramazan geçmiştekilerden farklı olarak daha çok evde kalacağız ve böylece iş vb. meşgalelerden yani dünyadan bir nebze uzaklaşmış olacağız.

Bu ise Ramazan ayını layıkıyla ihya edebilmek için bir fırsat oluşturacak. Bu ayda yapılabileceklerimizi listeledik, işte önce nefsimize sonra size tavsiyelerimiz:

1. Zihnen kendimizi on bir ayın kirlerinden arındırmaya inandırmalıyız. Oruç, mü’minin inkişâfını sağlayan rûhî bir disiplindir. Bu nedenle midenin açlığına ilâveten dil, göz, kulak gibi diğer uzuvlara da oruç tutturmalıyız.

2. Ramazan ayı Kur’ân ayıdır; bu ayda meali ile beraber bir kez hatim indirebiliriz. Bu ayda baştan sona anlamaya gayret ederek okunan Kur’ân’la yıllık muhasebe de yapmış oluruz.

3. Beş vakit namazları; ilmine, ahlakına güvendiğimiz imamların arkasında camilerde kılmalıyız. Salgın nedeniyle bunu yapamıyorsak evde ailece cemaatle kılmalıyız.

4. Virüs nedeniyle teravih namazlarını camide kılamazsak, evde ailece ve eksiksiz kılalım. “Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan umarak terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 37; Müslim, Müsâfirîn 173, 174.)

5. Salgın tehlikesi geçti ise evlerimizde mümkün mertebe yakın akrabaya, komşulara, ahbaplara ve tanıdığımız fakirlere iftarlar vermeliyiz. Debdebeli- şaşaalı iftarlardan kaçınmalıyız. Ayrıca imkan dahilinde evde hane halkıyla iftar etmeliyiz.

6. Gücümüzü zorlayarak infakta bulunmalıyız. Rasulullah cömertti, bu aydaki cömertliği iki katına çıkardı, biz de onu örnek alalım ve her gün belli bir sadaka verelim.

7. Bu ayda az konuşalım, çok amel işleyelim. Daha çok Kur’ân konuşsun bu ayda biz dinleyelim.

8. Dualarımızı bu ayda çoğaltalım, gece ve gündüz Allah’a yalvaralım ve acziyetimizi arz edelim. Ümmete, insanlığa dua edelim. Dünyanın dörtbir yanında mücadele veren kardeşlerimiz için özel dualar edelim. Anne-babamız, kendimiz, çocuklarımız, tanıdıklarımız için dua edelim, dua köprüsü kuralım ve cemaatimizin tüm mensupları her gün diğer mensuplara, geçmişlerine ismen sayarak dua etsin. “(Rasulüm!) De ki:Sizin duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?” (Furkân, 77)

9. Televizyonu bu ayda izlemeyelim. Ramazan adına düzenlenen magazin tipi programlara asla pirim vermeyelim.

10. Bir ay boyunca her gün bir ayet ve bir hadis-i şerif ezberlemeli, ezberlerimizi pekiştirilmeli, günlük zikr/tesbihat yapılmalı (Örnek kaynak: Hasan El Benna, Me'surat),

11. Beğenmediğimiz huylardan birini bu ayda terk edelim. Mesela sigarayı bırakalım.

12. Ramazan’ın son on gününe özel itina gösterelim. Kadir gecesi için özel hazırlık yapalım, sünnete uygun olarak daha fazla ibadet edelim.

13. Salgın nedeniyle camide itikafa giremiyorsak evimizde ibadetle meşgul olalım. Tevbe, tefekkür, salavat-ı şerife ve nafile namazlara (teheccüd, duha, evvabin gibi) zaman ayıralım.

14.Kin gütmeyelim, kırgınlıkları ve dargınlıkları giderelim.Peygamberimiz’in beyânına göre; pazartesi ve perşembe günleri kulların yaptıkları Allah Teâlâ’ya arz edilir. Kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi hâricinde, Allâh’a şirk koşmayan her kulun günahları affedilir. “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.” (Hucurât, 10) “…Siz (gerçek) mü’minler iseniz Allah’tan korkun, (mü’min kardeşleriniz ile) aranızı düzeltin, Allah ve Rasûlü’ne itaat edin.” (Enfâl, 1)

15.Kızmayalım, bize sataşan olursa oruçluyuz deyip geçelim. Bilhassa sigara içenler daha temkinli olsunlar hane halklarına eziyet etmesinler.

16.Ramazan, uyuyarak geçirilecek bir ay değildir. Bereketli bir aydır. Biz de bedenimizi biraz yoralım ve sevap kazanalım. Malayani söz ve boş davranışlardan uzaklaşalım.

17.Olumsuzlukları bu ayda konuşmayalım. Değerlendirme adına gıybet ve dedikodu etmekten kaçınalım. Oruçlu iken ağzımıza bir şey girmemesine de ağzımızdan çıkana da dikkat etmeliyiz. Dilimiz rahmet dili olmalı ki kalplere saplanan bir diken olmasın.

18.Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı bu ayda arttıralım, iftariyelik dağıtalım, bir yetimi sevindirelim. Bunu yaparken nefsimizi ve aile efradımızı ihmal etmeyelim. “Bir kimse sırf Allah rızâsı için bir yetimin başını okşarsa elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap yazılır…” (Ahmed, V, 250)

19.Ramazan boyu elde ettiklerimizi ‘bayram sevinciyle’ pekiştirelim. Bayrama hazırlık yapalım, neşeli ve sevinçli bir bayram geçirelim. Yeni elbiseler giyinelim, lükse kaçmadan ailece bayramlıklar alalım. Her aile bir gariban aileyi giydirsin.

20. “Ramazan bitti, oruç ve namaz da bitti” anlayışına şiddetle karşı çıkalım ve bunun tedbirlerini alalım. Ayrıca salgın geçti ise sıla-ı rahimde bulunalım ve büyükleri ziyaret edelim. Evlerine gidip hayır dualarını alalım.

Allah tüm ibadet ve dualarımızı kabul buyursun ve bizi gerçek bayramlara eriştirsin.

23.4.2020

Medeniyet Vakfı
Yönetim Kurulu

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız