• KİRLENMEK - KİRLETMEK

      Kir, kirlenmek, kirletmek kavramları ilk bakışta çok açık ve sarih bir kelime veya kavram. Buna biraz daha yakından ve farklı bir yerden bakma gereğine kaniyim. Kir; vücudun veya nesnelerin üzerinde oluşan pislik. Utanılacak hal. Pis- pislik ise;...

DUYURULAR

MEDENİYET VAKFI'NDAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

kazım saglam hocadan kurban bayramı mesajı 2024

Bismillahirrahmanirrahim

Bizi yeni bir Kurban Bayramı'na ulaştıran Rabbimize hamd ü senalar olsun. Biricik önderimiz, rehberimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav), âline, ashabına ve yolunu takip edenlere salat ve selam olsun.

Yıllardır buruk ve hüzünlü bayramları idrak ede geldik. Ama bu bayram daha katmerli, buruk, incitici, acıtıcı, kederli bir bayram. Dünyanın dört bir yanında ümmet coğrafyamız istilalara, kanlı sahnelere şahit olmaktadır. İşte Türkistan, Keşmir, Irak, Suriye, Yemen, Sudan, Libya… İçler acısı, en yürekler yakıcısı Gazze'de işgalci siyonist çetenin tüm insani değerleri hiçe sayarak yürüttüğü vahşice saldırıdır. Nazilere rahmet okuturcasına çocuk, kadın, hasta, din adamı, gazeteci, yardım götüren gönüllü ayırmadan bombardımana tabi tutması… Sadece insanlara değil tarihi değerlere, camilere, havralara, kiliselere, okullara, hastanelere de saldırmakta bir beis görmüyor.

İstilacı siyonist çete bu gücü kendinden almıyor; Amerika Birleşik Devletleri’nin, Avrupa Birliği'nin Batının ileri karakolu olarak hamilelerinden alıyor. Ama şunu bilmesi lazımdır ki bizim topraklarımızda o yaşıyor. Böyle davranarak kendi sonunu da hazırlıyor.

Kassam Tugayları, Aksa Tufanı ve Gazzeli Müslümanlar topraklarını, onurlarını, imanlarını, ahlâklarını örnek Müslüman hassasiyeti ile savunuyorlar, bütün dünyaya insanlığı öğretiyorlar, vicdan sahibi herkesi düşünmeye sevk ediyorlar. Ehl-i İslam'a da İslamlık nedir öğretiyorlar. Küçük çocuklar koca koca adamlara ders veriyor.

Umarım ve dua ederim; Gazze direnişi ümmetin dirilişine vesile olsun, Müslümanları gaflet uykusundan uyandırsın, tefrika hastalığından kurtarsın, küçük hesapların peşini bırakmasını sağlasın, atalete son versin, nemelazımcılıktan vazgeçirsin.

Ey ehl-i İslam! Kavmiyetçiliği, mezhep ve meşrep taassubunu bırakmanın vakti gelmedi mi? İslami olmayan düşünce, itikat, toplumsal yapı ve yaşayışı, idare biçimlerini terk etme vakti gelmedi mi? Bu bayram imanın, ahlakın, hakikatin gereğini yapmaya ilk adım olsun; atılış hamlesi olsun. Bu duygu ve düşüncelerle bayramınızı kutlar; şahsınıza, ailenize, ümmete ve insanlığa hayır, bereket, adalet getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim.

Selam ve dualarımla…

 

Kâzım Sağlam

Medeniyet Vakfı Başkanı

 

tefsir dersi 2020

whatsapp takip edin

Yazanlarımız