• AÇILIM - ATILIM

      Sıkışan ve daralan her kişi, her müessese, her devlet, her anlayış ve düşünüş, her medeniyet; atılım ve açılım yapmak ister. Bu sanıldığı kadar kolay ve hemeninde olabilecek bir durum değildir. Bu işin sancısını çekenler, -ister kişi olsun ister...

DUYURULAR

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

maraş depremi taziye hayriye bican
Taziye evi; bir yakınını akrabasını kaybeden kişinin elemini, kederini paylaşmak, alev alev tutuşup yanan gönlüne su serpmek, akan göz yaşlarını silmek için gelinen evdir. Acılar paylaşılarak azalır, hüzne gark olan bu evde. Sessiz bir çığlığın hakim olduğu bu mekandaki gamı kederi, gönülden fışkırarak dost dilinden dökülen nadide sözcükler teselli eder.

Ayrılık acısının ince sızısına dostlar merhem olur ancak. Her bir hücresiyle baştan başa yanan gönle dost bakışı inşirah sunar sadece.

Ölüm; hayatın asıl anlamını izah eden, dünyanın kıymetini beyan eden hakikat. Hayata tat katan lezzetleri acılaştıran, ağızların tadını bozan bir gerçek. Her bir insanoğlu ölüm hakikatini gömleğinin içinde taşır, çünkü ölümle nişanlıdır, doğduğunda. Gelin girmeyen ev vardır ama ölüm girmeyen ev olmaz asla. Elemiyle yasıyla hep yanı başımızdadır aslında ama oralı değildir, insan. Elbette nisyan ile malul hafıza-ı beşer, maalesef.

Hayatın bir anında her insanın bir taziye evi olur. Annesi babası ya da başka bir yakını için gam yüklüdür gönül, yanaklara süzülen göz yaşı gönül yangınının habercisidir. Sanki dünya insanın üzerine çöker, her şey kararır adeta… tarifi mümkün olmayan çaresizlikler içine düşer insan. Seksen beş yaşında olsa da babanız, dünyadan ebedi aleme irtihali evladın içini acıtır, veda ederken diline dökülen dualar gönlünün derinliklerinden gelir. Menzilin mübarek olsun babacığım, derken çaresiz, tüm acizliğiyle arkasından bakakalırsın… tek bir evin matemi bu kadar zor bir yük iken, binlerce evin matemi ayyuka çıkar, göklere yükselir. Gam denizine dönüşür mekan. Ateş düştüğü yeri yakar, kavurur kül eder…

Yüz yılın en yıkıcı depremi olan, Kahramanmaraş merkezli büyük depremler, Adıyaman, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’ı şiddetle sarsarken Türkiye’yi bir uçtan bir uca tümüyle yangın yerine çevirdi. Yıkılan, çöken evler… Enkaza dönen mahalleler… Binlerce ölü ve yaralı… Çok büyük bir felaket. Sanki kıyamet kopmuş, her taraf mahşer yeri ve bir kıyamet provası hüküm sürüyor, memleketimin köylerinde şehirlerinde. Allah’ım! çok büyük bir acı. Rabbim deprem bölgesindeki kardeşlerimize yardım eyle. Gönüllerimiz gamla dolup taştı. Hüzün yüreklerimizi esir aldı. Türkiye, uçsuz bucaksız devasa bir taziye evine döndü, adeta.

Ev eve, mahalle mahalleye, şehirler şehirlere eklenerek büyük bir taziye çadırı kuruldu memleketin orta yerine. İniltiler, feryatlar, göz yaşları, dualar ve niyazlar hem dem olup arşa yükseldi. Benzeri az, tarifi imkansız çok büyük bir felaketin içine düştük, çaresizce. Takdiri ilahi tecelli etti, kaderden kaçılmaz elbette. Fakat kendi ellerimizle yaptıklarımız gelip buldu bizi. İmtihanda olduğumuzu unutup hırs ve hevesin esiri olduk, haddi aşıp, ölçüyü kaçırdık, fiziki kuralları hiçe saymak bizi bu vahim hallere duçar etti. Can cananına elveda dedi. Binlerce can avuçlarımızın arasından kayıp gitti. Kaybımız çok, acımız ve hüznümüz derin…

Olan oldu… zaman dayanışma ve yardımlaşma vakti. Hiçbir ayrım yapmadan, oluşturulmak istenen yanlış algılara kapılmadan Allah rızası için çalışmak. Canhıraş çalışan kurtarma ekiplerine yardımcı olmak, gönülden dua etmek. Rabbim vefat eden kardeşlerimize rahmetiyle muamele buyursun, affettiği, bağışladığı kullarının arasına katsın. Acılı ailelerine sabr-ı cemil ve sekinet ihsan eylesin. Yaralılarımıza acil şifalar ihsan eylesin. Rabbim senden başka bize imdat edecek yok, bizi bağışla, bize yardım eyle. Bu zor anlarımızı, sıkıntılı durumlarımızı kolaylıklara tebdil eyle. Bize hayırlı çıkış kapıları aç, Allah’ım! Dua dua eller karıncalaşmış. Senden gelecek her hayra muhtacız. Hayırlar ihsan eyle. Gönüller nice mucizeler bekliyor. İmdat eyle Ya Rab!

Başın sağ olsun Türkiye’m, başımız sağ olsun. Geçmiş olsun Suriye, Irak, Mısır. Rabbim yardım eyle.

Hayriye BİCAN

tefsir dersi 2020

whatsapp takip edin

Yazanlarımız