• ORUCU BAYRAMA, BAYRAMI HAYATA KATALIM

      Mübarek Ramazan-ı şerif bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını Allah’tan dilerim. Aziz kardeşlerim, değerli Müslümanlar! Bir Oruç ve Kur’an ayını geride bıraktık. Oruç tuttuk, namazlar kıldık, çokça Kur’an okuduk, zekât, sadaka ve...

DUYURULAR

AFGANİSTAN GERÇEĞİ

afganistan gercegi

Taliban, Afganistan'da ana hatlarıyla ülkenin geneline hâkim olunca dünya siyaseti ziruzeber oldu. Hemen hemen tüm dünya ülkelerinin iç ve dış siyasetleri sorgulanmaya başlandı. Ulusal, bölgesel ve küresel siyasetlerin yeniden değerlendirilme ihtiyacı hâsıl oldu.

Olmakta olanları tahlil ederken neye istinaden tahlil edeceğimizi iyi bilmek zorundayız. Bu, Afganistan'a bakışımızı belirleyecektir.

Afganistan tarihini ve halkını hesaba katmadan masa başı yapılan değerlendirmelerin bir kıymeti yoktur. Afgan halkının demografik yapısı, kabilelerin ve ulemanın etkisi, komşularıyla olan münasebeti ve komşuların Afgan topraklarında etkinlikleri, (bilhassa İran ve Pakistan), nüfusu, ekonomik düzeyi, silah ve mühimmatı, askerî kabiliyeti, siyasi bilinci ve tavrı, kriz yönetme biçimi... bütün bunları detaylı bir şekilde tahlil etmeden Batılıların verdiği verilere bakarak ve o verileri gerçek kabul ederek yapılan değerlendirmelerin ve bilhassa ahkam kesmelerin bundan böyle bir işe yaramayacağının bilinmesi lazımdır.

Zihinleri Batı'ya ve seküler kafalara endeksli kişilerin derslerine tekrar çalışmaları lazım gelir. Ne yapalım, Taliban'ın, ağababalarını kısa zamanda perişan etmelerini, çapulcu gördükleri insanların nasıl ülkelerini savunduklarını ve ABD-AB ve benzerlerine sırtını dayayanların nasıl hamisiz kaldıklarını da müşahede ettik. İçine düştükleri acziyet sadece fiziki değildir. Zihinleri de allak bullak olmuş durumdadır. Afgan halkına nasıl ve nereden saldıracaklarını da bilemez hâldedirler.

Mütekebbir ve mağrur ABD ve peykleri, Taliban anlayışına saldırarak yenilgilerini örtmeye çalışıyorlar. ABD ve onun uyduları büyük bir yara aldı, artık eskisi gibi dünyayı çok rahat idare edemeyecekler. Taliban Rusya'ya verdiği dersin benzerini ABD'ye de verdi. Bu başlı başına bir değerdir ve dünya tarihine geçecek bir tarih başlangıcıdır.

ABD ve AB kolay kolay bu yenilgiyi hazmedemeyecektir, Afganistan'a kim bilir daha nasıl hileler ve desiseler düşünecek ve icraata koyacaklar. Kim Taliban zayıflasın diye Batılı dili kullanarak Taliban'a saldırırsa bilsin ki İslâm'a ve Müslümanlara zarar veriyor ve Batı blokunda yer alıyor demektir. Kim de Çin ve Rus emperyalizmini görmek istemiyor ve orada Çin-Rusya-Hindistan yerleşsin ve Afganistan onların güdümüne girsin diyorsa o da başka bir emperyalizme uşaklık ediyor demektir.

Taliban diğer ülke insanı gibi her ülkeyle her kurumla görüşebilir, iş tutabilir, anlaşma yapabilir. Dünya dengelerini hesaba katarak bir siyaset güdebilir. Bu onların tabii bir hakkıdır. Ama bir emperyalist zulüm şebekesinden kurtulup başka bir emperyalist şebekenin kucağına düşmemelidirler. Kimse de onları oralara itmemelidir.

Taliban'a karşı çıkan ve onlarla savaşmak isteyen içerideki muhaliflere kimse arka çıkmamalı, Taliban da onları ötekileştirmemelidir.

Türkiye - Pakistan - İran - Körfez ülkelerinden ABD'ye satılmamış olanlar, halkı Müslüman olan diğer ülkeler, Müslüman kamuoyu Taliban'a sahip çıkmalıdır. Taliban, “ABD'yi yendik.” diye içerideki muhalifleri ezmeye kalkışmamalı, ne yapıp edip onları da yönetime katmanın yollarını aramalıdır.

Onlara sahip çıkmanın iki yolu var:

1. ABD'ye karşı zaferlerini kutlamak,

2. Ülkenin iç bütünlüğünü sağlamaları için kendilerine telkin ve desteklerde bulunmak.

ABD'yi yendiler diye diğer Müslüman halka ve ülkelere itibar etmeyi hafife almamak gerekir.

Türkiye ile ne yapıp edip birlikte hareket etmenin yollarını aramaları lazımdır. Türkiye'nin içeride kurulu nizama ve Batılılara karşı yürüttüğü mücadeleyi örnek almalı ve ondan gerektiği şekilde yararlanmalıdır. “Biz ABD'yi yendik, Batı emperyalizminden rahatsız olan dünya zaten arkamızda.” havasına girmemeleri mühimdir.

Türkiye, Filistin'de yapmaya çalıştığı gibi onları bir araya getirmeye gayret etmelidir. Ama Türkiye Batı adına oraya ideoloji, laisizm, sekülerizm dayatmamalıdır.

Türkiye yardım etmeli, tahakküm etmemelidir. Türkiye içinde bazı mihraklar, Taliban'a kaşı seküler Afganların desteklenmesi gerektiğini ısrarla savunuyor. Katı şeriatçılık vb. argümanlarla orada Türkiye'nin şimdiki olumlu siyasetini yönlendirmeye çalışıyorlar. Türkiye'yi idare edenler bunlara kulak asmamalı. Ayrıca Raşit Dostum gibileri de artık sırtında taşımamalıdır. Rus cihadı zamanındaki mücahitlerin ihtilaflarını ve tarafgirliklerini Türkiye insanı bırakmalıdır. Şah Mesut-Rabbani severliğin bugünkü Afganistan'da karşılığı yoktur.

Türkiye yıllardır Afganistan'da değişik şekillerde bulunuyor, bugüne kadar yapıp ettiklerinden ders çıkararak bir yol izleyeceğinin ipuçlarını da veriyor. İnşallah içerideki Batı kafalıların etkisiyle hareket ederek eski yanlışlara düşmez.

Şu anda ilk iş, en mühim mesele güvenliğin sağlanmasıdır. Afganistan'ı tanıyan herkes bilir ki şu an orayı kontrol altına almak, düzeni sağlamak, güvenlik ortamını tesis etmek kolay değildir. İnşallah bu zoru becerirler.

Güvenliğin sağlanmasını İslâmi devlet yapısından uzaklaşarak yapmalarını istemek onları katletmektir. Dünya onların idare biçimlerine saygılı olmalıdır.

İslâm dünyası için bu yeni bir fırsattır, birbirlerini anlayarak, birlikte iş yapmanın yollarını aramalıdır İslâm ümmeti/halkı Müslüman olan ülkeler. Farklı idare biçimleri birlikte hareket etmenin önünü kesmemelidir.

Taliban, inşallah adil bir idari örnek gösterebilir. Bu hususta çok fazla beklenti içinde olmamak lazım. Şu an Afganistan için en önemli konu güven ortamını tesis etmektir. Kırk küsur yıldır savaşan Afgan halkının da rahat bir nefes alma ve ülke bütünlüğünü sağlama hakkı vardır. İlk önce buna çalışılmalıdır. Bu hususta idare Taliban'ın elindedir. Nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip göreceğiz. Bunun için biraz zaman lazımdır. Ümmet adına bütün dünyaya tek başına meydan okumalarını beklemek haksızlık olur.

Onlara bütün dünya da biz Müslümanlar da bir şans tanımalıyız ve ayrıca yardımcı da olmalıyız. İslâm anlayışlarını gündeme getirerek kıyasıya eleştirmek vicdanlı bir duruş değildir. Dünya Suudi Arabistan ve İran'ı nasıl kabul ediyorsa Taliban idaresini de öylece kabul etmelidir. Müslüman olarak biz de Taliban'ın icraatlarını görelim, sonra değerlendirme yapalım. Şu an güvenlik ve Afganistan birliğini sağlama zamanıdır.

Batılı diliyle ve Batı'ya endeksli medya yönlendirmesiyle hükümler vermeyelim.

“Bütün dünyayı hizaya getirecekler ve İslâm'ın hâkimiyetini temsil edecekler.” diye de havalara girmeyelim. Dua edelim...

Kâzım Sağlam

tefsir dersi 2020

sinema afiş 2

Yazanlarımız