Şehadet

Hayat, amaçlarıyla, amaçları doğrultusunda yaşanarak ve amaçlarına uygun bir şekilde son bulmasıyla anlamlıdır, onunla değerlidir. Amaçsız bir hayatın insana yakışan bir hayat olamayacağı apaçık bir gerçektir. Esasen ancak anlam yüklü bir hayat yaşayabilenler, hayatlarına verdikleri anlam doğrultusunda kendilerini aşarak başkalarına faydalı olabilirler.

Devamını oku...

İslam Davamız

Müslüman için dini aynı zamanda davasıdır. Yani o, hiçbir zaman iman ettiği ve gereklerini yerine getirmekle sorumlu olduğu dininin, hem kendisi için hem de bütün insanlık için temel bir dava olduğunu hatırından çıkarmaz.Onun için bu davanın anlamı, kendisi tarafından yaşandığı -daha doğru bir ifade ile yaşanması gerektiği- gibi başkaları tarafından da yaşanabilir olması için üzerindeki görev ve sorumlulukların bilincinde olması ve bu bilinci gereğince hareket etmesi demektir.

Devamını oku...

Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler

Zorlu, sıkıntılı ve buhranlı zamanlarda toplumların önüne toplumsal hayatın pek çok cephesinde yaşanan krizlerden, sıkıntılardan kurtulmanın çarelerini arayan, yollarını gösteren, toplumlarına, ümmetlerine önderlik ederek önlerini açan büyük şahsiyetlerin de ortaya çıkış zamanları olduğu tarihte açıkça görülen gerçeklerdendir. 

Devamını Oku

İslami Hareket ve Bazı Meseleler

İslam’ın, hayata hükmetmek yani öngördüğü yapı ve mahiyette bir toplum ortaya çıkartmak, Allah tarafından gönderilmiş olduğu bilinen gerçeklerdendir. Bu yüzden İslam’ın egemen olmadığı toplumlarda, İslam’ın egemenliğini gerçekleştirmek, İslam’ın Müslümanlara yüklediği bir sorumluluktur.

Devamını oku...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız