MEHMET GÜLLÜOĞLU GENÇLİK SOHBETLERİ'NDE

mehmet gulluoglu

Her cumartesi üniversiteli gençlerin katılımı ile gerçekleşen "Gençlik Sohbetleri"nin konuğu Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Güllüoğlu oldu. "Haberleşme ve Uzay Jeopolitiği" başlıklı sunumunu gerçekleştiren Güllüoğlu, uzay çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

 

Uzayın kontrolünü ele geçiren bir devletin, dünyadaki tüm hükümetlerin askeri, siyasi ve ekonomik gelişmelerini etkileyebilecek bir güce ulaşılabileceğini vurgulayan Güllüoğlu, uzay çalışmalarının devletler arasında prestij konusu olduğunu ifade etti. Uydu teknolojisi, uzaydan kontrol edilebilen yeni silahlar ile casusluk, dinleme ve keşif ve gözlem uydularınn uzayın jeopolitik önemini arttırdığına değinen Güllüoğlu, Türk-sat'ın Mavi Marmara Saldırısında ve 15 Temmuz darbe girişimi esnasında gösterdiği başarılı mücadeye değindi.

Üniversiteli gençlerin soru ve görüşleri ile katkıda bulunduğu programımız, Mehmet Güllüoğlu Hocamıza takdim edilen hediyenin ardından sona erdi.

Mehmet Güllüoğlu Kimdir?

Urfa’da 1956 yılında doğdu. İlk orta ve lise tahsilini memleketi Urfa’da tamamladı. 1981 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1981-1982 yıllarında Devlet Su İşleri Urfa 15. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 151. Teknik Şube Müdürlüğü’nde Saha Mühendisi olarak çalıştı.

Askerliğini 173. Dönem Muhabere Asteğmen olarak Milli Savunma Bakanlığı Komptrolörlük Dairesine Bağlı OBİM Şubesinde programlama Subayı olarak yaptı.

1984-2004 yılları arasında Sabancı Holding’e bağlı İstanbul Büyükçekmece’de bulunan AKÇANSA fabrikasında çalıştı.

2004 yılında TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A. Ş. de çalışmaya başladı. 2011 yılı Kasım ayında emekli olarak TÜRKSAT’tan ayrıldı ve Çalık Holding’e ait Irak Kerbela şehri yakınlarındaki enerji santrali projesinde 14 ay çalıştı. 2014 yılı Mart Nisan aylarında 2 ay ENKA Holding’e ait Libya’nın Fizan bölgesinde bulunan enerji santralinde projesinde çalıştı.

26 Mayıs 2014 tarihinde yeniden TÜRKSAT’ta işe başladı.

1983 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu Hülya Terzi ile evlenen ve 3 erkek 1 kız 4 çocuk sahibi olan Mehmet Nur Güllüoğlu iyi derecede İngilizce bilmektedir.

tefsir dersleri

Yazanlarımız