• İNSAN KENDİ ÖZÜNE BAKABİLİR Mİ?

      Uzun bir aradan sonra tekrar huzurunuzdayım. Geçirmekte olduğumu bir rahatsızlık nedeniyle yazıya ara vermiştim. Bundan böyle yazı tarzımı belki konu seçimini değiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım becerebilir miyim? Dualarınızı bekliyorum. 

DUYURULAR

SURİYELİ TUTSAK KADIN VE ÇOCUKLAR

vicdan hareketi eylem

Vicdan Hareketi'nin organize ettiği eylemde Suriyeli tutsak kadın ve çocukların özgürlüğü için binlerce kişi Sultanahmet Meydanı’nda bir araya gelerek Suriye zindanlarındaki mazlum kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İstanbul'dan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteklediği eylemde konuşan STK temsilcileri ve aktivistler Suriye'de sekiz yıldır devam eden iç savaşta en büyük zararı görenlerin kadınlar ve çocuklar olduğunu ifade etti. Ülkede bütün hukuk kuralları ile birlikte, insani değerlerinde ayaklar altına alındığı dile getirilirken kadınlara ve çocuklara yönelik ihlaller, şiddet ve tecavüzün bir savaş silahına dönüştüğü ifade edildi.

Suriyeli kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısına bir  destek de vakfımızın değerli hocalarından M. Beşir Eryarsoy tarafından yapıldı. Hocamız konu ile alakalı şunları ifade etti: " Dünya savaş tarihinde en vahşi ve canavarca savaş ve istilalar döneminde bile kadınlar ve çocukar kendilerine dokunulmayacak yasak alan olrak gösterilmişir. Gelin görün ki uygarlığın en zirvede olduğunn iddiaedildiği bir zamanda  Müslüman kadınlar zindanlarda evlatlarıyla birlikte akıl almaz zulümlere maruz kalmaktadırlar. Dünyanın bu zulme karşı sessiz durması ise apayrı bir vicdani duyarsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz nasırlaşan vicdanların yeniden uyanarak bu zulme biran önce dur demesini. bu zulmün sona erdirilmesini bekliyoruz. Böyle ir beklenti insanlığın vicdanı adına bir haktır. Buna karşılık vermek de vicdanlı olan herkesin vazifesidir."

vicdan hareketi eylem 1

vicdan hareketi eylem 2

vicdan hareketi eylem 3

vicdan hareketi eylem 4

tefsir dersleri

Yazanlarımızmedeniyet bulten logo

muvafakat besir

ömer hoca ile röportajlar