• KİRLENMEK - KİRLETMEK

      Kir, kirlenmek, kirletmek kavramları ilk bakışta çok açık ve sarih bir kelime veya kavram. Buna biraz daha yakından ve farklı bir yerden bakma gereğine kaniyim. Kir; vücudun veya nesnelerin üzerinde oluşan pislik. Utanılacak hal. Pis- pislik ise;...

DUYURULAR

MEDENİYET DERGİSİNİN 63. SAYISI ÇIKTI

medeniyet düşünce ve kültür dergisi 63. sayı   1

Kıymetli Medeniyet Okurları,

Ülkemiz “asrın felaketi” olarak isimlendirilen büyük bir depremle sarsıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve büyük bir hat üzerinde gerçekleşen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki deprem on bir ilimizde büyük bir yıkıma sebep oldu. On binlerce ev yıkılırken, 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti, yüz binlercesi yaralandı.

Tüm bu yıkıcılığının yanında deprem; yardımlaşma, dayanışma, fedakârlık, birlik, kardeşlik duygularımızı had safhaya çıkardı ve tüm Türkiye adeta bölge için seferber oldu. Depremzede kardeşinin yarasını sarma, bir ihtiyacını giderme çabası uykusuzluğu, açlığı, susuzluğu adeta unutturdu. Bireysel ve toplumsal ihtilaflarımızı, ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak kanayan bir yaraya merhem olmanın telaşını hep beraber yaşadık.

Müslüman kimliğiyle, şefkati, merhameti kuşanan alçakgönüllü tavırlarıyla İslami Sivil Toplum Kuruluşları takdir edilen bir örneklik gösterdi. İnanıyoruz ki sahada sürdürülecek dürüstlüğü, güveni, merhameti, kardeşliği esas alan çalışmalar, yıllardır İslami yapılar üzerinde sürdürülen kara propagandayı hükümsüz bırakacaktır. Yeter ki bizler çalışkanlıktan, dürüstlükten, merhametten vazgeçmeyerek gücümüz yettiğince dertlinin derdine derman, yaralının yarasına merhem olmaya sabırla çalışalım.

Bununla beraber yalan haber üreten, acıdan nemalanan, birlikteliğimizi parçalayan, fiziki depremin yanında toplumsal fay hatlarını tetikleyip sosyal manada bir depreme sebep vermek isteyenlere de bu süreçte şahit olduk. Hikmetten uzak dini anlayışların depremzede kardeşlerimizin yaralarını daha fazla kanattığını gördük. Bu yönüyle deprem sadece yaşayanların değil, hepimizin imtihanıydı.

İmtihan için gönderildiğimiz dünyada ne tür imtihanlara muhatap olacağımızı biz belirlemiyoruz. Ancak imtihan karşısında göstereceğimiz tavır bize aittir. Böylesi afetler ibret alıp maddi ve manevi dünyamız için çok yönlü değerlendirmeyi gerektirmektedir.

Kıymetli Okuyucularımız,

Medeniyet Düşünce ve Kültür Dergisi olarak bu sayımızda bu acımızı birçok yönüyle sayfamıza taşıdık. Vakıf Başkanımız Kâzım Sağlam “Depremle Hasbihal”, Prof. Dr. Mustafa Alıcı “Depremin Metafizik Yorumu”, Av. Kasım Buluş “Deprem Hakkında Ceza ve İdare Hukuku Bakımından Değerlendirmeler”, Muhammed Salih İzgöer “Kâinat ve Hayat” yazılarıyla dosya konumuza katkıda bulunurken depremzede kardeşlerimizle gerçekleştirdiğimiz deprem soruşturması ile onların duygu ve düşüncelerini sizlere aktardık.

M. Beşir Eryarsoy Hocamız “Cemaat” Nedir, Cemaat Derken Neyi Anlamalıyız?” başlıklı devam yazısı ile bu sayımıza katkıda bulunurken, Dr. Öğr. Üy. Ahmet Zeki İzgöer Hocamız “İstanbul Fethinin Abide Şahsiyetlerinden Zağanos Paşa” yazısıyla sizlerle buluşuyor.

Ramazan ikliminin bizi sardığı günlerde İsa Arı, M. Rüştü İzgöer, İdris Gökalp; Ramazan, Kur’an, infak, dayanışma… konularını ele aldıkları yazılarıyla bizimle beraber. Ramazan Yazçiçek “İnsanın Anlam Arayışı -Varlık Aleminde Denge- ” yazısıyla dergimize kıymetli bir katkıda bulunurken Ahmet Güney “Sahibinden Hikâyeler -Yaramaz Çocuk-” hikâyesiyle, Şair Ayhan Yavuz Açıkgöz depremzede kardeşlerimiz için kaleme aldığı şiiri ile yüreklerimize dokundu. M. Beşir Eryarsoy Hocamızla gerçekleştirdiğimiz nehir söyleşimiz her sayıda olduğu gibi bu sayıda da sizlerle…

Rabbimiz depremde vefat eden kardeşlerimize gani gani rahmet, yakınlarına sabr-ı cemîl, milletimize de bu musibetlerden gereği gibi ders ve ibret alma bilinci lütfeylesin. Yüce Rabbimiz bizleri bu tür felaketlerin daha beterlerinden muhafaza buyursun…

Yaklaşan Ramazan Bayramınızı tebrik eder, nefislerimizin tezkiyesine, kardeşliğe, yaşadığımız acı imtihanlardan felaha erişmemize vesile kılmasını yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Bugünümüzün dünden, yarınımızın da bugünden daha iyi olması dileklerimizle sizleri Allah’a emanet ediyoruz. Tekrar görüşmek ümidiyle…

medeniyet düşünce ve kültür dergisi 63. sayı   2

tefsir dersi 2020

whatsapp takip edin

Yazanlarımız