• RAMAZAN BAYRAMI MESAJI 2021

      Miladi 2021/Hicri 1442 yılının bayramını idrak ediyoruz. Kovid-19 gölgesinde geçen Ramazan'dan sonra bayrama ulaşmak, bayram sevincini paylaşmak, ailelerin birbirleriyle buluşmasının hazzını tadamasak da Müslümanlar olarak bu bayramı telefonla,...

DUYURULAR

DEĞİŞ(TİR)MENİN İMKÂNI

İnsanlar şuur sahibi olmaya başladıkları andan itibaren hayatlarına belirli inançlar ve arzularla devam ederler. İnsanların sahip olduğu bu inanç ve arzular, kendilerinin gerçekleştirilebilmesine ilişkin bir arayışı da tetikleyecek güce sahiptirler. Böylesi bir arayış şu veya bu şekilde gerçek olması istenen şey için bir “ideal” konumundadır. “İdeallerimiz” veya “olması gerekenlerimiz” çevremizdeki şartlara müdahalede bulunuşumuzun manevi güç birikimidirler.

ZAMAN HIZLI MI AKIYOR?

Yılların göz açıp kapayana kadar geçtiği söylenir… Öyle hızlıdır ki zaman; takip etmek de yakalamak da birbirinden zordur anlatılanlara göre… Ve söylendiğine göre bütün bir hayat bir günden farksızdır... Peki gerçekten öyle midir? Gerçekten zaman hızla mı akmaktadır? Sanırım zamana biraz daha farklı bakmayı deneyebiliriz.

KUR’AN’I KERİM’İ SAHABELER GİBİ ANLAMAK

Neden Kur’an-ı Kerim’i elimize aldığımızda, onu okuyup ne anlıyorsak, o anladığımızı Kur’an’ın anlamı olarak kabul etmiyoruz da, anlamaya çalıştığımız ayeti, Rasulullah efendimizin irşadına ve sahabe efendilerimizin anlayışına uygun biçimde anlamaya/anlamlandırmaya gayret gösteriyoruz? Ya da böyle bir gayretin gösterilmesi gerektiğini kabul ediyoruz? Bu sorulara usûl ilimlerimiz içerisinde etraflı cevaplar vermek mümkün.

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız