AYASOFYA HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

ayasofya cami olmali

AYASOFYA YENİDEN CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'u fethinden sonra fethin sembolü olarak camiye dönüştürülen ve kıyamete kadar cami olarak vakfedilen Ayasofya, yaklaşık 500 yıl boyunca minarelerinde ezanların, kubbesinde tekbirlerin yankılandığı bir cami olarak hizmet verdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından fethin sembolü ve fetih camisi olan Ayasofya 1934 yılında bakanlar kurulu kararıyla müze haline getirildi.

Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi birkaç haftadır yoğun şekilde gündeme gelmiş ve milletimizde büyük bir beklenti oluşmuştur. Bu beklenti her daim halkımızın gündeminde olmuş ve haklı bir taleptir. Bu talepten bugünde, yarında vazgeçilmeyecektir. 85 yıldır minarelerinden ezan sesi duyulmayan Ayasofya Camii’nin yeniden esas hüviyetine kavuşması İstanbul’un fethinin tekrar ihya edilmesi demek olacaktır.

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine bazı mihrakların karşı çıkması dikkate alınmamalı ve milletimiz nezdinde oluşan beklenti sürüncemeye bırakılmamalıdır. Bu siyasi bir tercih değil, hukuki bir zorunluluktur.

Ayasofya ivedilikle yeniden camiye dönüştürülmelidir.

İSTANBUL PLATFORMU

ayasofya cami olmalii

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız