RAMAZAN BAYRAMI MESAJI 2021

bayram mesajı 2020

Miladi 2021/Hicri 1442 yılının bayramını idrak ediyoruz. Kovid-19 gölgesinde geçen Ramazan'dan sonra bayrama ulaşmak, bayram sevincini paylaşmak, ailelerin birbirleriyle buluşmasının hazzını tadamasak da Müslümanlar olarak bu bayramı telefonla, Zoomla…. veya başka iletişim vasıtalarıyla da olsa bayramlaşmalıyız.. Hayat devam ediyor, bayram da hayatın bir anı, onun da gereğini yapmamız elzemdir. Fakat içimiz buruk, etrafımız ateş çemberi, Suriye, Irak, Mısır, Afganistan, Somali, Libya, Mısır’da ve daimi kanayan yaramız Filistin’de olmakta olan olaylar, sevincimizi kursağımızda bırakıyor.
 
Hayat tek düze olamaz, inişler, çıkışlar daima olagelmiştir, acı ve kederler de içiçe ve yanyanadır. Bayramlarımız bizim sevinç anımız olabilir, olmalıdır.
 
Bir insan eğer üzerine düşeni yapabiliyorsa çok tasalanmaz, bayramını da yapar gerektiğinde canını da Allah için verebilir. Lakin üzerine düşen görevi yapamayan insanlar, acılarını daima özünde yaşar ve bayram etmeyi bir saygısızlık addeder. Ümmetin büyük çoğunluğu bu ruh halini yaşıyor, kendisine terettüp eden vazifeyi ifa edememiş, onun için vicdan azabını çekiyor.
 
Yakınmayı bırakarak kendi özümüze dönmemizin zamanı gelmiştir, hakka, adalete, vicdana değer vermeyen dünyanın hiçbir kesiminden medet beklemeden kendi gücümüzü harekete geçirmenin yollarını aramalıyız. 
 
Müslümanın dostu sadece ve sadece Müslümanlardır. İlk önce herkes özüne sahip çıkacak, hayatındaki gereksiz fazlalıkları ve saplantıları atacak. Saniyen, içinde bulunduğu topluluğu, cemaati sahiplenecek, onu doğru yola iletecek, küçük hesapları bırakacak, salisen ötekisini; açık Allah ve insanlık düşmanları olarak belirleyecek ve ona göre bir cephe oluşturacak/oluşturacağız.
 
Hayat bizim hayatımız, mücadele bizim mücadelemiz, kavga bizim kavgamız, bayram da bizim bayramımız. Mücehhez bir topluluk/cemaat/ümmet olacağız ve kendimizi koruyacağız. Buna karar verebilirsek bayramlarımız da bayram olur.
 
Bir ay boyunca oruç tuttuk, arınmaya çalıştık belli bir kazanım elde ettik, bu kazanımlarımızı sürdürelim. 
 
Bu vesile ile siz kardeşlerimizin ve tüm İslâm aleminin bayramını tebrik eder, başta kovid -19 musibeti olmak üzere tüm sıkıntılarımızın sona ermesini- erdirmesini Allah’tan niyaz ederiz.
 
 Medeniyet Vakfı Yönetim Kurulu

bayram mesajı 2021

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız