• BİRLİKTE İŞ YAPMA AHLÂKI

      İnsanın yaratılışı, yapısı, fıtratı, tek başına, hiçbir şeye muhtaç olmadan yaşaması mümkün ve elverişli değildir. Sosyal bir varlık olan insan, hayatını devam ettirme ve çevre edinme için zemin hazırlar. Yemesi, içmesi, giyinmesi, barınması,...

DUYURULAR

TEFRİKAYA SEBEP OLMAK DÜŞMANA DESTEKTİR

tefrikaya sebep olmak
Aramızdaki her ayrılık, her bölünme, gücümüzü zayıflatan her çekişme, düşmana verilen üstü örtülü bir destektir. Başta toplulukları peşinden sürükleyen veya sözü dinlenenler -parti, cemaat, tarikat ve kanaat önderleri- olmak üzere bilerek veya bilmeyerek tefrikaya, Müslümanların enerjilerini ve zamanlarını birbirlerine karşı harcamalarına sebep olanlar büyük bir vebal altındadır.

MÜSLÜMAN AKLIN DÖRT HALİ

musluman aklin dort hali

“Müslüman Akıl” Ne Demek?

“Müslüman akıl”dan maksadımızın ne olduğunun çerçevesini çizmeden önce, neden “İslâm aklı” terkibini seçmediğimizi kısaca açıklamamız gerekmektedir.

SULTANGAZİ KÜLTÜR MERKEZİNDE YAZ OKULU

medeniyet vakfi sultangazi yazokulu

Vakfımız, yaz tatilinin gelmesi ile birlikte yarınlarımızın umudu çocuklarımıza yönelik İstanbul başta olmak üzere birçok ilde Yaz Okulu Programlarını başlatmış bulunuyor. Yaz okulu programlarından gayemiz, çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak kalmasını sağlamak,

SAMANDIRA KÜLTÜR MERKEZİNDE YAZ OKULU

medeniyet vakfi samandira yazokulu

Medeniyet Vakfı İstanbul Şubesi'nin organize ettiği yaz okulu etkinlikleri Samandıra Kültür Merkezi'nde devam ediyor. İlk ve ortaöğretim çağındaki çocuklarımıza başta yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'i okuma, siyer, temel dini bilgiler, hadis, temel ahlaki bilgiler dersleri verilmektedir.

MEDENİYET BÜLTENİ'NİN 44. SAYISI ÇIKTI

medeniyet bulteni 44.sayi

Medeniyet Bülteni, 44. sayısı ile yeniden huzurlarınızda. Yayın hayatına başladığı günden itibaren her hâl ve şartta Hakk'ı söylemeyi, İslâmî ve insanî hassasiyetleri gözetmeyi ilke edinen Medeniyet Bülteni, imkânları ölçüsünde vazifesini ifa etmeye, sorumluluklarını bihakkın yerine getirmeye ve İslâm medeniyetinin ihya ve inşasında küçük ama önemli bir kilometre taşı olmaya gayret etmektedir.

15 TEMMUZU DEĞERLER ÜZERİNDEN OKUMAK

15 temmuz degerler

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, ağzına dolar insanın. Sussan acıtır, konuşsan kanatır. Acıtan ve kanatan o kadar çok yaramız var ki millet ve medeniyet olarak… Bazen bir kelime asırlık dertleri ifade eder, onu anlamak ve derk etmek dertleri çözmek demektir.

YAZ OKULLARI BAŞLARKEN

yaz okulu baslarken
Her sene okulların bitimine bir hafta kala planlanan ve 2-3 haftalık uygulama ile görev savma kabilinden yapılan yaz okulları, çocukların gelişimine beklenen katkıdan çok uzak. Çoğunlukla bir iki başlıkla dinî bilgilerdeki noksanlar giderilmiş, bir iki uygulamayla yapılan spor ve eğlence ile yaz okulu ifa edilmiş sanılıyor.

GÜNEŞLİ KÜLTÜR MERKEZİ KÜLTÜR GEZİLERİ

medeniyet vakfi gunesli yazokulu

Medeniyet Vakfı İstanbul Şubesi’nin çeşitli kültür merkezlerinde ilk ve orta öğretim öğrencileri için düzenlediği yaz okulu devam ediyor. Yaz okulunda öğrencilerimize Kur’an-ı Kerim eğitimi başta olmak üzere Hz. Peygamber’in Hayatı, İlmihal ve Ahlak dersleri verilmekte,

BİR ÖLÜMÜN VE ÖLÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

abdulmetin hoca olum

Abdülmetin Balkanlıoğlu Hoca'nın vefatı farklı bir sosyolojik vakıayı ortaya koydu. Hayırlı insanların dirimi de ölümü de hayra hizmet oluyor. Maşallah, barekallah... Benim şahit olduğum kadarıyla "hoca" vasfına sahip çok az muhteremin cenazesi bu denli kucaklayıcı ve toparlayıcı olmuştur...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız