• ORUCU BAYRAMA, BAYRAMI HAYATA KATALIM

      Mübarek Ramazan-ı şerif bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını Allah’tan dilerim. Aziz kardeşlerim, değerli Müslümanlar! Bir Oruç ve Kur’an ayını geride bıraktık. Oruç tuttuk, namazlar kıldık, çokça Kur’an okuduk, zekât, sadaka ve...

DUYURULAR

KURBAN BAYRAMI MESAJI 2021

kurban bayramı mesajı 2021

Değerli kardeşler;

Bizi kurban bayramına ulaştıran, bayramın huzur ve sevincini bizlere yaşatan Rabbimiz’e hamd eder; Bayramınızın Allah’a, Rasulü’ne, ailemize ve İslam ümmetine daha fazla yaklaşmaya ve yakınlaşmaya vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Kıymetli kardeşler;

“Kurban” kelime olarak “yaklaşmak, yakınlaşmak” demektir. Dindeki manası ise Allah’a yaklaşmak yani ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne göre kesmektir. Kurbandan asıl maksat, kulun Rabbine yakınlaşma arzusu, iradesi ve niyetidir.

Hac Suresi’nin 37. âyet-i kerimesinde bu hakikat şu şekilde anlatılır: “-Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat ona sadece sizin takvanız ulaşır.”

Kurbandan asıl maksat kulun Rabbine yaklaşması, yakınlaşması olduğuna göre, bu nasıl gerçekleşecektir? Yaklaşma ya da yakınlaşma malûmdur ki ancak aradaki engelleri kaldırmakla mümkündür. Arada engel var olduğu sürece yakınlaşma mümkün değildir. Kulun Rabbi ile arasındaki engeller, bilindiği gibi nefsi, çevresi, işi, malı, makamı, rütbesi, dünya sevgisi vs. olabilir. Kul yeri ve zamanı geldiğinde bunları Rabbine kurban etmesini bilmelidir.

Gelin bu bayram Rabbimizle aramızda engel olan şeylerden en azından bir kaçını kaldırma niyetinde olalım ve bir sonraki bayrama kadar bunun mücadelesini verelim. Rasulullah’la yakınlaşmak için onun sünnetine daha fazla sarılalım. Müslüman kardeşlerimizle aramızdaki küslükleri, dargınlıkları giderelim, paylaşmak ve yardımlaşmak suretiyle birbirimize yakınlaşalım, uhuvvetimizi kardeşliğimizi güçlendirelim.

Kıymetli Müslümanlar; Kurban Bayramını, tatil vasıtası olarak görmeyelim, akşama kadar televizyon karşında vakit geçirerek bu kıymetli günleri heba etmeyelim. Yüz yüze görüşmenin mümkün olduğu bu günlerde akraba, komşu ziyaretleri yapalım, garip gurabanın yüzünün gülmesine vesile olalım. Bayramın sevincini, neşesini, heyecanını yayarak İslam ümmetinin diri bir ümmet olduğunu gösterelim. Güzel giyinelim, güler yüzlü olalım, çocuklarımıza bayram harçlığı, ev halkına hediyeler alalım. Böylelikle bayramlarımız sevincin, mutluluğun olduğu beklenilen, hasret çekilen günler olsun.

Duaların kabul olunacağı bu müstesna günlerde nefsimiz, ailemiz, ülkemiz ve İslam ümmeti için duada bulunmayı ihmal etmeyelim.

Rabbimiz kurban kesen kardeşlerimizin ibadetlerini kabul eylesin, kesemeyen kardeşlerimizi kesebilecek mali güce ulaşmayı nasip eylesin. Rabbimiz ihlaslı bir şekilde yolunda kurbanlar adamayı ve ömrümüzü O’na kurban olarak nihayete erdirmeyi bizlere nasip ve müyesser eylesin, bu mübarek günleri İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile kılsın, Kurban bayramınız mübarek olsun.

Medeniyet Vakfı Yönetim Kurulu

tefsir dersi 2020

sinema afiş 2

Yazanlarımız