• KİRLENMEK - KİRLETMEK

      Kir, kirlenmek, kirletmek kavramları ilk bakışta çok açık ve sarih bir kelime veya kavram. Buna biraz daha yakından ve farklı bir yerden bakma gereğine kaniyim. Kir; vücudun veya nesnelerin üzerinde oluşan pislik. Utanılacak hal. Pis- pislik ise;...

DUYURULAR

RAHMAN'A ARZ-I HÂL

rahmana arz ı hal

Ey benim güzel Rabbim! Gökleri ve yeri yaratan Rabbim! İşleri bir düzen ve plan dahilinde yürüten Rabbim! Sen bu kuluna karşı pek lütufkârsın. Beni hiç bırakmadın, terk etmedin, benden yüz çevirmedin. Gaflete düştüm, Sen bana lütfettin. Ya Rabbi, sevginden ve rahmetinden şüphem yok. Elhamdülillah. Sana övgüler olsun, layık olduğun ve hoşnut olduğun şekilde…

 

Ey Rabbim! Bana önce yetimliği, şimdide öksüzlüğü bahşettin... Hem de şehadet mertebesiyle... Ya Rabbi, merak ediyorum bende ne hayır gördün de bu kadar nimete boğuyorsun. Ummadığım ve beklemediğim şekilde rahmetini yağdırıyorsun. Ya Rabbi, sen ne büyüksün ne yücesin. Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahuekber.

Bundan tam otuz yıl önce bir sabah babamın şehadet haberini aldım. Anladım o gün hiçbir şeyin bir daha eskisi gibi olmayacağını, günlerce ağladım. Ama Elhamdülillah. Bunu nimet kabul ettim, yaşadım, hissettim. Kendimi hep torpilli hissettim. Dünyaya bir kez daha gelsem yetim olmayı isterdim, dedim. Ya Rabbi, elhamdülillah. Takdirine razı geldim. Sevdim. Kabullendim.

Yıllar sonra bir gece dehşetli bir günde annemi de aldın. Hiç beklemiyordum, hazır değildim, kendimi hala küçük hissediyordum. Ama Elhamdülillah. Sen böyle takdir ettin. Bir kez daha ömrümün kalanında da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anladım. Kimsesiz ve yalnız kaldım. 30 yıl önceki hislerim canlandı. Oysa ki büyümüştüm, kendime güveniyordum, güçlüydüm, zekiydim. Elhamdülillah. Sen beni tekrar titrek ve hassas kalbime dönderdin. Zaten dünyayı sevememiştim. Kendimi yabancı hissediyordum. Şimdi büsbütün yabancıyım… Yaşacağım… Savaşacağım… Ama kalbim buraya ait olmayacak. Sana Elhamdülillah. Takdirine razıyım. Hükmüne gönülden severek boyun eğiyorum. Asla isyan etmem, niye demem, niçin demem. Daima Elhamdülillah. Sen benim Rabbimsin. Ya Rabbi, kurbanım Sana. Bunun büyük bir nimet olduğunu biliyorum. Nice derin hikmetlerinin farkındayım. Hüznüm kaybımadır. Sana değil. Senden razıyım. Fark ettim ki çok uzun zaman geçmiş Sana arz-ı halde blunmayalı. Affet ya Rabbi. İhmalkarlığımı bağışla. Elhamdülillah. Bir kez daha bu kulunun kalbinde Senden başkasına yer olmadığı duygusunu bahşettin. Elhamdülillah. Şuan her şeyi anlıyorum, biliyorum ve mutluyum. Elhamdülillah.

Ey bu aciz kulunu bu kadar lütuf ve ihsanla boğan Rabbim, alıştırdın, beni mahrum etme. Sen de benden razı ol, ahirette de lütfuna boğ ve beni affet Firdevs cennetine koy. Daima ve daima Elhamdülillah. İki şehidin oğlu Hüseyin.

tefsir dersi 2020

whatsapp takip edin

Yazanlarımız