• ÇOCUK EĞİTİMİNDE İSLAMİ AİLE MODELİ

      Modern(!) zamanlardayız. İnatla vahye ve ilâhî değerlere sırt çeviren modern zamanlar. Seküler ve laik değerlerin(!) fütursuzca körpecik dimağlara empoze edildiği, ahlâk ve insanlıktan uzak, çıkarcı, egoist ve postmodern zalimler üreten bir çağda...

DUYURULAR

ARAKAN'A YARDIM ETKİNLİĞİ

arakan yardim

Medeniyet Vakfı Hanımlar Birimi, “Sanki Yedim” etkinliği ile Arakan’da zulüm gören mazlumların yararına yardım faaliyeti düzenledi. Etkinlik için hazırlanan davetiyede, Arakanlı Müslümanların açlık ve yoklukla mücadele ederken yemekli bir program yapmanın çok münasip olmadığı, bu yüzden Fatih’teki “Sanki Yedim” Camii’ni yaptıran Keçecizade Hayrettin Efendi gibi “Sanki Yedim” davetiyesi hazırladıkları ifade edildi.

Fatih’teki “Sanki Yedim” Camii’nin hikayesi ise şu şekilde:

Keçecizade Hayreddin Efendi adında dar gelirli bir esnaf (bir başka rivayete göre Adanalı Şakir Efendi’dir) “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı gereği üzere kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar imâr eder. İşte bunların doğru yolda olup başarıya ulaşacakları umulur.” (Tevbe; 18) âyetindeki müjdeyi duyunca bir cami yaptırma arzusu duyar. Nefsinin arzularını dinlemeyip para biriktirmeye başlar. Ne zaman ki canı bir şey istese: ‘Sanki yedim (var say ki yedin)!’ der ve parasını bir kenara koyar. 20 yıl sonra biriktirdiği paralar küçük bir cami yaptıracak miktara ulaşınca Kırbacı sokağındaki mütevazı camiyi yaptırır. Yaptırılan cami halk arasında ‘Sanki Yedim Camii’ olarak anılmaya başlar.

“Sanki Yedim” davetiyelerinin satılması ile elde edilecek gelirlerin kısa zamanda Arakanlı Müslümanlara ulaştırılacağı ifade edildi.

tefsir dersleri

Yazanlarımızmuvafakat besir

ömer hoca ile röportajlar