2020 AİLE VE GENÇLİK YILI

aile ve genclik yili 2020 2

Gençlik sosyal bir sınıflandırmadır, kendine ait kültürel ve psikolojik vasıfları olan, zaman ve mekâna göre sürekli değişim gösteren, kişiliğinin oluşması için zemin hazırlayan hayatın bir bölümünü (14-25 yaş arası) teşkil eder. Heyecan, duygu yoğunluğu, arayışı bol olan zaman dilimi.

Devamını oku...

EŞLER VE ÇOCUKLAR ARASI İLETİŞİM

esler ve cocuklar arasi iletisim

Modern yaşam, toplumun en önemli unsuru olan aileyi hedef almış ve onu içinden çıkılmaz bir kaosun içerisine sürüklemiştir. Gün geçtikçe İslami değerlerin yitirildiği bu asırda, aile gibi toplumun en önemli müessesinin geri dönüşü olmayan bir sona doğru yol aldığını üzülerek ifade etmek durumundayız.

Devamını oku...

GENÇLERİN KARİYERİ

genclerin kariyeri

Genel anlamıyla kişinin yapmakta olduğu işi daha iyi yapabilmesi için mevcut yeterliliklerinin geliştirilmesi ve zamanla üstleneceği yeni pozisyonlar için gerekli yeterlilik ve donanımı kazanması olarak ifade edilebilir.

Devamını oku...

GENÇLERİN EVLİLİĞİ

genclerin evliligi

“İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının delillerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.” (Rum, 21)

Devamını oku...

ÇOCUKLAR VE GENÇLERİN EĞİTİMİ

cocuklar ve genclerin egitimi

Dünyada en zor görev, peygamberlerin sorumluluğudur. Çünkü görevleri insan yetiştirmektir. Her Müslüman da bir eğitimcidir.

İslâm eğitimi, insanı bir bütünlük içerisinde eğitmeyi, iyi insan ve iyi Müslüman yetiştirmeyi hedef alır.

Devamını oku...

GENÇLERİN İŞ HAYATI

genclerin is hayati

Olgunlaşma döneminin sonunda, gençler bağımsız bir hayata atılmaya, sosyal açıdan aktif, meslek sahibi olmaya ve aile kurmaya hazır olmalıdır. Dolayısıyla, çocuklarımız için, her ne kadar kârlı da olsa sadece para kazanma hesabı yapmadan, onları ruhsal olarak tatmin edecek bir meslek seçmelerini sağlayacak bir toplum oluşturmalıyız.

Devamını oku...

BOŞANMANIN SEBEPLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI-2

bosanmanin sebepleri 2

BOŞANMANIN ÇÖZÜM YOLLARI

Bir zamanlar Afrika’da kayıp bir şehri aramakta olan arkeologlar, yanlarındaki eşya ve yükleri, yerlilerin yardımı ile taşıyarak uzun bir yolculuğa çıkmışlar. Kafile, bu zor yolculukta balta girmemiş ormanların içinde ilerleyerek; nehirleri, çağlayanları geçmiş, günlerce yola devam etmiş.

Devamını oku...

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız