MEDENİYET DERGİSİNİN 65. SAYISI ÇIKTI

medeniyet dergisi banner 65. sayi

Kıymetli Medeniyet Okurları,

7 Ekim’de başta Hamas’a bağlı Kassam Tugayları olmak üzere Gazze’deki direniş gruplarının başlattığı “Aksa Tufanı”nın tarihi açıdan bir dönüm noktası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Osmanlı devletinin zayıflaması ve bölgeden çekilmesiyle başlayan işgal süreci 1948’de İsrail devletinin kurulmasıyla hız kazanmış, 1967’de Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın işgaliyle derinleşmiştir. İlerleyen zamanlarda bölge şiddetli çatışmalara sahne olsa da “etrafı mübarek kılınmış belde” İslâm ülkeleri tarafından sessizliğe terk edilmiş, bu sessizlikten güç bulan İsrail keyfi tek taraflı saldırılarıyla işgalini kalıcı hale getirmeye çalışmıştır.

Her seferinde İsrail’in saldırılarına mukavemet eden direniş grupları, 7 Ekim’de beklenmedik ani bir saldırıyla yıllardır İsrail’in inşa ettiği “güçlü İsrail ve güçlü Mossad” imajını yerle bir etmenin yanı sıra Filistin meselesini tekrar dünya gündemine getirmeyi başarmıştır.

Öyle ki İsrail’in 7 Ekim’den sonra hiçbir savaş hukuku tanımadan gerçekleştirdiği saldırıların tek bir gayesi olmuştur: Aksa Tufanı harekatını zihinlerden silerek İsrail’in düştüğü acziyeti unutturmak. Bunun için yüz günü aşkın zamandır süren saldırılarında kadın, çocuk, bebek demeden on binlerce sivilin üzerine bomba yağdırıyor; bu sebeple evde, parkta, hastanede, hatta kendisinin “güvenli” ilan ettiği bölgelerde dahi katliam gerçekleştiriyor.

Tüm bu saldırılara rağmen Gazze halkının gösterdiği sabır, metanet, tevekkül, Allah’a adanmışlık dünyanın dört bir yanında insanlık vicdanını yeniden diriltiyor, İsrail zulmüne karşı kitlesel protestolarla ve her geçen gün genişleyen küresel boykotlarla tepki gösterilmeye devam ediliyor. Sivil alanda gerçekleşen büyük tepki ve itirazlara rağmen siyasal alanda Batılı devletlerin desteği, İslam ülkelerinin başındaki yöneticilerin sessizliği Siyonist işgalin sadece Filistin’de olmadığını bize tekrar hatırlattı.

Kıymetli Okurlarımız,

Zalimler gidinceye, zulümler bitinceye, mazlumlar özgürleşinceye kadar sözle, yazıyla, etkinliklerle, maddi yardımlarla ve tabii ki dualarla Yahudi işgaline direnen Filistinli Müslümanlara destek olmak hepimizin sorumluluğudur.

Medeniyet dergisi olarak arşı titreten bu zulme karşı sessiz kalamazdık. Tüm dikkatlerimizi buraya yoğunlaştırarak dosya konumuzu; 7 Ekim Aksa Tufanı özelinde Gazze’ye, Mescid-i Aksa’ya, Filistin’e, İsrail zulmüne temel teşkil eden Yahudilik inancına ve Siyonist düşünceye ayırdık. Meseleyi tarihi, güncel, dini, siyasi başta olmak üzere birçok yönden ele almaya gayret ettik; kıymetli tespitlerin, analizlerin yanı sıra meselenin bizlerde bıraktığı duyguya, hissiyata da yer verdik.

Bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyor; bu sayıya katkı sunan kıymetli yazarlarımıza, şairlerimize teşekkür ediyoruz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve bütün Filistin topraklarının bir an evvel Yahudi işgalinden kurtulması için Cenab-ı Allah’a dua ediyoruz.

Yeni sayımızda buluşmak temennisiyle, Allah’a emanet olunuz.

medeniyet dergisi 65. sayi tanıtım 2

medeniyet dergisi 65. sayi tanıtım 3

 

tefsir dersi 2020

Yazanlarımız